Bitcoin Cash

Rychlý přehled
Aktuální hodnota
/ 24h
Označení BCH
Ikona Bitcoin Cash
Koupit lze na
Obchodní platformy

Definice

Bitcoin cash je typ (fork) hlavního Bitcoinu, řadí se mezi altcoiny. Kryptoměna byla vytvořena v srpnu 2017. Bitcoin Cash byl vytvořen aby zvýšil velikost bloků, což umožňuje zpracování více transakcí.

Bitcoin od svého zahájení čelil nátlaku členů komunity na téma škálovatelnost. Pod pojmem škálovatelnost si můžete představit, že velikost bloků , která je nastavená na 1 megabajt (MB) nebo 1000 bajtů, by mohla zpomalit čas zpracování transakce, čož by omezilo potenciál měny. Limit velikosti bloku byl do kódu Bitcoin přidán záměrně, aby se zabránilo spamovým útokům v síti v době, kdy byla hodnota Bitcoinů ještě nízká. Do roku 2015 se hodnota Bitcoinů podstatně zvýšila a průměrná velikost bloku dosáhla 600 bajtů, čímž začalo reálně hrozit, že transakční čas by se mohl zpožďovat.

V průběhu let se řešilo několik návrhů, které se zabývaly zpracováním transakcí a zvětšním velikosti bloků. Vzhledem k tomu, že kód Bitcoin není spravován ústředním orgánem, změny kódu vyžadují schválení od vývojářů a těžařů. Tento přístup založený na všeobecném konsenzu může vést k tomu, že schvalování návrhů bude trvat dlouhou dobu. Proto skupiny vytvářejí samostatné typy s novými standardy, které nemusí všichni schválit, a které se nazývají fork (Fork je z anglického jazyka vidlice). Několik forků, jako Bitcoin XT a Bitcoin Unlimited, nebylo přijato širokou škálou lidí. Bitcoin Cash, který byl spuštěn v srpnu 2017, je další fork od vývojářů Bitcoinu.

Co Bitcoin Cash odlišuje?

Bitcoin Cash se liší od Bitcoinů v tom, že zvyšuje velikost bloku z 1 MB na 8 MB. Odstraňuje také Segregated Witness (SegWit), což jsou úpravy kódu, které mají uvolnit prostor v Blockchainu odstraněním určitých aktivit při transakci. Cílem kryptoměny Bitcoin Cash je zvýšit počet transakcí, které lze zpracovat a příznivci doufají, že tato změna umožní společnosti Bitcoin Cash konkurovat objemu transakcí, které mohou zpracovat velikáni jako je PayPal a Visa.

Vzhledem k tomu, že výpočetní výkon potřebný pro zpracování větších bloků by mohl vyřadit některé menší hráče, kritici se obávají, že přijetí přístupu společnosti Bitcoin Cash povede ke koncentraci moci v rukou společností, které si mohou dovolit lepší vybavení. Odpůrci forku se obávají, že to ohrozí konsenzem řízený přístup k Bitcoinu.

Společnost Bitcoin Cash doufá, že bude atraktivní pro jednotlivce a firmy, a ti začnou novou měnu používat a zvýší se tak její hodnota. Tento krok může vést k tomu, že Bitcoin Cash zjistí, že jeho úspěch přiměl ostatní k vývoji vlastních alternativních mincí, které by vyvíjely stejný tlak na Bitcoin Cash, jako tento na Bitcoin.

Zpět na Rozbory coinů